Pneumococcus - "fából vaskarika" az új szabályozás
2008.09.18. 21:30
Október elsejétől Nemzeti Csecsemő- és Gyermekegészségügyi Program keretében új feltételek mellett hozzáférhető a pneumococcus elleni védőoltás. A VGO az új szabályozásról számol be, a legfontosabb kérdésekre az összevont Szent István és Szent László Kórház osztályvezető főorvosa válaszol.
Kinek érdemes oltást kérnie?
Az elmúlt hónapokban egymásnak ellentmondó hírek keringtek a pneumococcus (Streptococcus pneumoniae) elleni védekezés támogatásával kapcsolatban. Míg a kormányszóvivői tájékoztató szerint minden, két év alatti gyermeknek ingyenesen járt volna az oltás, az Egészségügyi Minisztérium hivatalos közleményemást irányoz elő. Eszerint október elsejétől a szülők kérésére minden egy évnél fiatalabb csecsemő térítésmentesen kapja meg az oltást. Ehhez képest a legutóbbi kormányszóvivői tájékoztató ismét az eredeti elképzelés megvalósulásáról szól, vagyis arról, hogy minden 1 és 2 év közötti gyermek kaphatja meg ingyenesen az oltást.
A kettő és öt év közötti veszélyeztetett gyerekek 70 százalékos támogatás mellett juthatnak hozzá a vakcinához. A Minisztérium nem adott felvilágosítást azzal kapcsolatban, hogy a fent meghatározott csoportokban mi lesz az oltás menete, illetve, hogy mi vezetett a jelenlegi szabályrendszer változásához.
Azt a tárca közleménye is kiemelte, hogy a kórokozó vezető halálozási ok világszerte, amely súlyos, életveszélyes betegségeket okozhat, úgy, mint a tüdőgyulladás, az agyhártyagyulladás és véráramfertőzés. Szerencsésebb esetben a pneumococcus enyhébb lefolyású betegségeket: hörghurutot vagy arcüreg- illetve középfülgyulladást okoz. A gyermekek esetében használt, tartós védelmet biztosító vakcina teljes ára közel tizenhatezer forint, az idősek körében alkalmazott, öt-tíz éves védelmet nyújtó oltóanyag mintegy kétezer forintos áron kapható. [...]
"Fából vaskarika" a pneumococcus-szal kapcsolatban meghozott kormányzati döntés - jelenti ki Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Szövetségének elnöke, aki szerint nem célravezető, hogy azoltás ingyenessége mellett a fakultatív kategóriában marad. Az, hogy a pneumococcus elleni oltás csak 2010-től kerül be a kötelező oltások körébe azt jelenti, hogy a kártérítési felelősség az orvosokat és a gyártót megosztva terheli. A kötelezően beadandó vakcinák esetében ez a felelősség az államra hárul, emellett számos szigorú szabálynak kell megfelelni, beleértve az ÁNTSZ által működtetett ellenőrzési rendszert, amelynek célja az oltást gyereküktől megtagadók kizárása.
A szakember hozzátette: egyelőre semmilyen tájékoztatást nem kaptak azzal kapcsolatban, hogyan működik majd az oltási szisztéma az új szabályozást követően. Annyi biztosnak tűnik, hogy a szülőknek a gyermekorvostól kell majd kérniük a vakcinát, amely az ÁNTSZ elosztórendszerén keresztül érkezik a rendelőkbe. A helyzetet bonyolítja - fejtette ki Huszár András - hogy a pneumococcus elleni védekezés csak a lakosság 98 százalékos átoltottsága mellett hatékony, ezt viszont csak egy behívórendszer működtetésével lehet elérni. A doktor leszögezte: azzal, hogy a behívórendszer működtetésével kapcsolatos feladatok és költségek nincsenek meghatározva, a kormány rájuk testál egy feladatot, amelynek nem biztosítja a hátterét.
A Szövetség elnöke hangsúlyozta: pozitívumként értékelik, hogy a konvergencia program idején is lehetőség nyílt a kórokozó elleni jobb védekezés bevezetésére. Huszár András hozzátette: az oltás mikéntjével kapcsolatos huzavona és zavaros kommunikáció miatt az elmúlt hónapokban visszaesett a vakcinát igénylők száma, mivel a szülők az ingyenesség bevezetésére vártak. Ez a pedig kedvezőtlen fejlemény, mivel a gyerekek egészsége érdekében az oltásokat minél hamarabb be kell adni.