Az orvosok csak részterületeket képesek áttekinteni - ezért nem áll érdekükben a beteg valódi, kiegyensúlyozott tájékozottsága.
Gerle János építész és Rumbold Éva tanár három hónapos lányának levelet hozott a postás. A feladó a Republic of Art Kft., egy digitális borítékcímző cég. A tényleges küldő a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, amely a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától törvényesen kapta meg adataikat. A nyomtatott, nyilván minden csecsemőnek postázott levelet dr. Szabó László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke és dr. Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke írta. A levél arra szólítja fel a szülőket, hogy gondoskodjanak a rotavírus elleni, nem kötelező vakcina beadásáról. Az ajánlás a vakcina (magas) ára és az oltás elmaradása esetén a betegápolásra fordítandó összeg arányára is kitér, az esetleges szövődményeire azonban nem, és azt sem tudják meg, hogy mennyire tartós az oltás után a védettség.
A házaspár szerint a gyógyszeripar újabb marketingfogásáról van szó, melynek orvosok megvásárolt szavai adnak nyomatékot. A szakértő szerint szinte minden gyermek átesik hasmenéses fertőzésen, ezt leggyakrabban a rotavírus okozza, az ilyen megbetegedések pedig esetenként súlyosak. A súlyos eseteket a fővárosban egyetlen intézmény, a Szent László kórház fertőző osztálya látja el, még a februári tömeges megbetegedés idején is csak további 27 ágyat kellett felszabadítani a fővárosban és környékén a súlyos eseteknek. A betegeket átlagosan két napig kezelték.
A levél épp csak céloz a vakcina árára. A vakcina kétféle változatban kapható, az egyiket három részletben kell beadatni, és adagonként 16 ezer, összesen tehát 48 ezer forintba kerül, a másik két részoltásból áll, 2x18 ezer forint az ára. Nem tudni, mennyi az oltóanyag előállításának a költsége, de biztosan megéri kinyomtatni, szakvéleménnyel ellátni és postázni minden csecsemőnek a tájékoztatót.
A nyugati világ gyermekgondozási kultúrájában uralkodóvá vált a vészmadárkodó, mindent túlbiztosító attitűd. Az ijesztgetésre a várakozásnak megfelelően reagáló, jellemzően első gyermekes, jólszituált anyukát paramaminak nevezi a köznyelv. Az ő félelmeit, jó szándékát és pénztárcáját használja ki a bébiipar és a gyógyszergyártás. De ha a legjobbat akarjuk gyermekünknek, biztosan nem divatos módszerektől, patikaszerektől és műanyag tárgyaktól kell remélnünk a jót. Több szerző szerint a megbetegedésnek az egyén fejlődése szempontjából az iskolamedicina által figyelmen kívül hagyott előnyei is vannak. A kényelmi oltások - mint például az enyhe lefolyású bárányhimlő vagy a rotavírus elleni - fontos tapasztalatoktól fosztják meg az immunrendszert.
A házaspár szerint a küldött levél azt az orvosbeteg viszonyt tükrözi, ami a magyar egészségügy egyik rákfenéje: a betegnek, sőt, a még egészséges páciensnek is át kell élnie a kiszolgáltatottságot, hogy sorsa kizárólag az orvos kezében van. Holott még egy tévedhetetlen orvos is csak segíteni képes abban, hogy a szervezet maga győzze le a betegséget. Az orvosok azonban csak részterületeket képesek áttekinteni - ezért nem áll érdekükben a beteg valódi, kiegyensúlyozott tájékozottsága sem.