Két nappal később a halottkém bejelentette a vizsgálat eredményét: a vakcina nem játszott szerepet a gyermek halálában. A napilapok közül mindössze egy, a Telegraph számolt be az eset utóéletéről is, a teljes igazságról.
© Túry Gergely
|
December elején egy fontos esszét publikált Anders Hviid és Mads Melbye, az American Journal of Epidemiology legfrissebb számában. A Danish National Birth Cohort tanulmány keretében közel 900 ezer gyereket vizsgáltak meg, hogy megvizsgálják az asztma előfordulását a kérdéses vakcinával beoltott, és védőanyagot nem kapott gyerekek között. Mint kiderült, az oltáson átesett gyerekek jóval kevesebb alkalommal kerültek kórházba asztmájuk miatt, ugyanakkor kevesebb kezelésben részesültek, mint a beoltatlanok. Az MMR vakcina eme „védő” hatása a legjobban a komoly asztma diagnózis alapján történő kórházi kezelésében nyilvánult meg. Ez utóbbi eredmények tehát összeférhetetlenek azon feltevésekkel, miszerint az oltás növeli az asztma kialakulásának esélyét. Sőt, mint kiderült védő hatású az allergiával szemben.
Stephen Bustin, molekuláris biológus professzora, az MMR ellen irányuló bírósági ügyben a gyógyszergyártó alperesek mellett tanúskodó szakértőként kivizsgálta az O'Leary laborkísérletet. A per meghiúsult, így nem volt alkalma kifejteni kutatási eredményeit. Ezt követően felkérték, adja át bizonyítékait az Egyesült Államokban több, egyidejűleg folytatott vakcina elleni peranyaghoz. Az oltóanyag ellenes mozgalom mindent megtett azért, hogy ezt megakadályozza, ők ugyanis tudták, mit talált a szakember: annak a vitathatatlan bizonyítékát, hogy a laborban hamis eredményekre jutottak.
Végül a professzor leírta, mire jutott az O'Leary-féle vizsgálat kapcsán. Ezt a napokban tette közkinccsé. Egytelen lap sem írta ezt meg, amely korábban beszámolt a vakcinaellenes tanulmányról. Ám tény, hogy egyre több a kanyarós gyermek. S a szülők mégcsak nem is hibáztathatók azért, hogy nem oltatták be gyermekeiket, hiszen eddig csak félinformációkhoz juthattak hozzá.