Felpörgetik az otthoni ápolók munkavállalását- atv.hu
2010.01.29. 21:18
A szóban forgó cikk az ATV.hu-n jelent.
Miután a sorok közé bekerültek a lila színnel írt megjegyzések, melyek a csúsztatásokra, hazugságokra mutatnak rá, a cikk teljes terjedelmében eltünt a honlapról!
A rokonaikat otthon gondozók eddig 40-50 ezer forintot kaptak havonta, és gyakran soha nem találtak új munkát.
EZ NEM IGAZ ÉS SOSEM VOLT IGAZ (hacsak a Németh kormány idején nem ennyi volt)
Szinte esélyük sem volt a munkaerőpiacra való visszatérésre azoknak, akik otthon, főállásban ápolták súlyosan beteg, vagy éppen fogyatékkal élő rokonukat. A társadalompolitikai miniszter most azt ígéri, jövőre ezeknek a zömmel 50 év alatti embereknek segít az állam: például hivatásos otthoni ápolókká képzik át őket.
Már folyt erről polémia. Az ápolást végzőkre úgy tekinteni, mint képzetlen emberek többsége, akik sokáig ápolt hozzáztartozójuk elhúnyta után kizárólag fogyatékos emberek otthoni ellátására alkalmasak, háááttt???
Az ápolásra, gondozásra szorulókat eddig a hozzátartozók vagy bentlakásos intézményben helyezték el, vagy az egyik családtag munkáját feladva főállásban ápolta a beteget, amiért az államtól ápolási díjat kaphatott. Elméletileg harmadik lehetőség is akad, a házi segítségnyújtás, azonban ez csak arra elegendő, magyarázta Kiss Péter az atv.hu-nak, hogy néhány órára biztosítsák a beteg családtag ellátását.
Ez is sántít, mert elméletileg vannak, mert gyakorlatilag nincsenek, vagy megfizethetetlen árúak, vagy elérhetetlenek házi segítségnyújtók
Állami otthonok
A társadalompolitikáért felelős miniszter szerint egyik megoldás sem jó. Az intézeti elhelyezés ellen szól, hogy egyrészt betegnek és családtagnak egyaránt megterhelő érzelmileg, másrészt ez a legdrágább ellátási forma is. A - 18 évnél idősebb fogyatékkal élők ellátása egy ilyen intézményben átlagosan havi 142 ezer forintra rúg ebből az állam csupán 67 ezer forintot áll.
Az intézeti elhelyezés nemcsak érzelmileg megterhelő, hanem nem ad emberhez méltó ellátást, körülményeket. Az sem igaz, hogy az állami fenntartású intézetek havi 67 ezer Ft-t kaptak. És kimarad, hogy a család minimum 80 eFt gondozási díjat kell fizessen.
Saját otthon
Ha az egyik családtag elvállalja a gondozást (ami törvényszerűen azzal jár, hogy feladja munkáját és otthon marad a beteggel), akkor a család anyagi helyzete rövid időn belül jelentősen leromlik. Az ápolási díj - ami a jogszabály szerint az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 százalékát teszi ki -
Szemenszedett, tudatos hazugság!!! 1993 óta az alanyi jogú ápolási díj a mindenkori nyugdíj minimumnak megfelelő, a tartós betegeket ellátók pedig ennek csak 80 (később) 90 %-át kapják. Sok-sok évvel ezelőtt voltak önkormányzatok, akik a kötelezőnél többet adtak, de nem ez volt az általános.
nagyságrendileg a minimálbér felének felel meg, most 40-45 ezer forint.
Már bocsánat minden olvasótól!! hogy lehet ilyen alávaló, aljas módon hazudni??? Ma az alanyi jogú ápolási díj bttó nyugdíj minimum. Ebből vonják le a járulékot. Nettó 25792 Ft. Akik méltányosságit kapnak, azok ennek 90 %-át kapják. Akik kiemelt ápolási feladatokra tekintettel emelt összegűt kapnak, azok is 30 eFt-t kapnak.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogyha az ápoló hosszú idő elteltével akar újra munkát vállalni, gyakorlatilag esélyes sincs állást találni. A nehézségek ellenére az ápolási díjban részesülők száma az elmúlt öt év alatt másfélszeresével növekedett: míg 2004-ben még 36 ezren vették igénybe a támogatást, tavaly már 54 ezren igényelték. Többségük 50 év alatti, az összes támogatott negyede pedig 40 évnél is fiatalabb.
Munkára fel!
Azaz többségük még jócskán nyugdíj előtt jár, legalább 13-15 évet kellene eltölteniük a munkaerőpiacon.
Bocsánat!! Munkára fel??? Ellátottjaikat pedig ?? sutba?? Úgy kezelni ápolási díjasokat, mint, akik kibújnak a munka alól, mint akik per most NEM DOLGOZNAK, TARTÓS MUNKANÉLKÜLIEK??? hááttt??
Számukra a társadalompolitikai tárca többféle lehetőséget kínál januártól, ígérte Kiss Péter lapunknak.
NEM IGAZ!!!! Január 15 - június 30 között pályázhatnak különböző szervezetek. Első elbírálás március 31 után lesz. Ezt követi a 180 órás (4-6? hó). Majd ezt követően (már az új kormány kompetenciájaként?) ígérik (ismét) a munkábaállítást 8 hónapra. ÁPDÍJ MELLETT és nem után.
Aki házi gondozás, házi segítségnyújtás területein szeretne továbbra is dolgozni, annak egy 180 órás OKJ-s képzést kínálnak, így a kényszerből erényt kovácsolva, részmunkaidős foglalkoztatottként munkát vállalhat egy házi segítségnyújtó szolgálatnál. Ebben az esetben az ápolási díjat sem veszíti el, sőt a 16 hónapig tartó képzés ideje alatt is a 4 órás minimálbér összegét kapja a leendő okleveles gondozó.
Na ugye??? akkor hol is van az ápolásból kiekrülők támogatása??
Egy blőd rókáról hány hazug bőrt lehet lehúzni???
Ebből világosan következik, hogy kevesen vannak, akik hajlandóak ilyen munkát vállalni, vetettük föl a miniszternek, aki erre elmondta, hogy jelenleg 45 ezer rászorulóra jut összesen 6200 gondozó - de közülük csak 4200 hivatásos. Tehát 7-8 emberre jut egy ápoló.
NEM IGAZ!!!
Szociális szövetkezetek
2010 januárjában hirdeti meg a tárca a szociális szövetkezetek létrehozására vonatkozó konstrukciót.
Bocsánat, de szívem hasad. Kb. 4 évvel ezelőtt is ugyanezt ígérték T. Házba összehívva érintetteket. A megbeszélésről közzétéve egy hamis jegyzőkönyvet. Majd semmi sem történt.
A cél, hogy a hátrányos helyzetű emberek is munkához jussanak a szövetkezetek segítségével
Hogy kerülnek ebbe a képbe az ápolási díjasok???
- vázolta a tárcavezető, hozzátéve, hogy a 2,3 milliárd forintos keretösszeg arra is elegendő, hogy a szövetkezetek működéséhez is támogatást nyújtson a kormány.
Kérdem én, mi szükség volt egy működő rendszer szétverésére, és most haláltusájukban egy új rendszer összetákolására??? Déjà vu!! Fidesz kormány utolsó napon elvette a magasabb összegű családi pótlékot és bevezette a fogyatékossági támogatást. Volt mivel kampányoljon.
Lépj egyet előre!
Támogatást kapnak azok is, akik nem a szociális szolgáltatás területén helyezkednének el az ápolási időszak után. Őket az átképzésben is, valamint a megélhetésben, a képzéshez kapcsolódó keresetpótló támogatással segíti az állam, sorolta a miniszter.
Bocsánat, de semmi új! Ez minden regisztrált munkanélkülinek jár.
Utóbbi összege az ápolási díj és a nettó minimálbér összege közötti különbség 100 százaléka lehet.
Bocsánat, de az ápolási feladat megszűnte után 30 nappal megszűnik az ápolási díj. Akkor mit mire meddig egészítenek ki?
Az "Első Lépés" program pedig különböző motiváló programokkal és mentálhigiénés szolgáltatásokkal hivatott segíteni az ápolási díjban korábban részesülteket.
Ez nagyszerű, humánus. Csakhogy - ebből jövedelmhez nem jutnak, másrészt nincsenek meg az ehhez szükséges szakemberek. Ma nincsenek, jövőhéten lesznek?
http://atv.hu/eletmod/20100118_felporgetik_az_otthoni_apolok_munkavallalasat
Ami biztos, ami igaz: elkezdődött a választási kampány. Ígéretükhöz híven most nem ígérgetnek, hanem csúsztatgatnak. Meg az is igaz, hogy elkezdődött ápolási díjak megszűntetése. Ha nincs ápdíj, akkor nincsenek kapcsolt juttatások se.
A megjegyzéseket tette: Goldner Ibolya
|